TeknolojiUzay

NASA, Insight Aracı İçin Dünya’da Yapay Mars Oluşturmuş!

NASA, Mars’a gönderdiği Insight keşif aracı için meğersek Dünya’da kendisine bir Mars ortamı oluşturmuş ve ilk testleri burada gerçekleştirmiş!

Geçtiğimiz ay Mars’a inen Insight aracı için Dünya’da oluşturulmuş yapay Mars yüzeyi fotoğrafları şu anda meydana çıkmış durumda. Mars’ta en azından ne yapması gerektiği konusunda kodlanması istenen araç, Mars’a inmeden önce yapay Mars‘a göre hazırlandı.

Aracın her bir aleti için konulan taşlar ve benzeri şeyler aracın konumunu dahi hesap etti, tüm detayları toplamak ekip için dört saat sürdü.

Dünya koşullarında kolaylıkla gözlemlenebilirken de Mars yüzeyindeki büyük kayalar, gerek uzay aracına gerek uzay aracının Mars’ın yüzeyine yerleştireceği aletlere büyük zorluklar çıkarıyordu. Onlarca testin ardından araçtan fotoğraflar alan ekip, fotoğrafların ulaşması ile derin bir oh çekti. Bunca teste değer olan bu Insight görevine tam anlamıyla başladı.

Insight

Etiketler

Sedatefe Altınkeser

Merhaba ben Sedat, Ayesva'da Şubat'ın 12'sinden beri içerik üretiyorum. Bir çok makalem hem bilgi hem de eğlenci içerir. Herkese teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu